Žihľava a jej účinky na organizmus človeka

zihlava-prhlava-ucinky-na-organizmus-clovekaIstý lekár sa raz v rozhlasovej prednáške vyslovil, že pŕhľava patrí k našim najlepším liečivým rastlinám.
Keby ľudia vedeli, aká je liečivá, pestovali by len pŕhľavu. Žiaľ, o jej účinkoch vie len málokto.

Liečivé účinky žihľavy sa začínajú koreňom, pokračujú stonkou a končia kvetmi.

Šťava (čaj) zo žihľavy a jej vplyv na človeka

Pŕhľava dvojdomá bráni tvorbe ľadvinového a močového piesku.

S ochorením obličiek idú často ruka v ruke silné bolesti hlavy. Pretože vyrážky majú vnútornú príčinu, treba ich liečiť vnútorne čajmi prečisťujúcimi krv.

Žihľava je naša najlepšia krvčistiaca a súčasne krvotvorná liečivá rastlina.
Žihľava má dobrý vplyv na slinivku brušnú, znižuje pŕhľavový zápar obsah cukru v krvi.

Žihľava lieči aj ochorenia a zápaly močových ciest, chorobné zadržiavanie moču.
Pretože žihľava súčasne účinkuje na vyprázdňovanie stolice, odporúča sa pri jarných kúrach.

Pŕhľava je liečivá, preto si robte čajovú kúru, a to na jar z mladých výhonkov a v jeseni po kosení, keď mladé výhonky opäť vyrastú.

Jednu šálku pite ráno na lačno pol hodiny pred raňajkami a jednu až dve šálky po dúškoch cez deň.
Aj čaj pred raňajkami možno piť po dúškoch, aby sa dobrý účinok zvýšil.

Po takejto kúre sa budete cítiť nesmierne dobre a budete mať pocit, že urobíte možno až 3-násobné množstvo práce ako inokedy.

Čaj pite samozrejme bez cukru. Precitlivené a jemné povahy si môžu na zlepšenie chuti pridať rumanček kamilkový alebo mätu piepornú.

V ľudovej medicíne sa odporúča piť pŕhľavový zápar ako niekoľkotýždňovú kúru proti chorobám pečene a žlčníka, sleziny, dokonca proti tumoru sleziny, pri zahlienení žalúdka a dýchacích orgánov, pri žalúdočných kŕčoch a vredoch, vredoch čriev a pri pľúcnych chorobách.

Aby sa hodnotné, účinné látky zachovali, bylina sa len zaparí. Preventívne sa pije jedna šálka záparu z pŕhľavy denne po celý rok.
Aj pri vírusových ochoreniach a bakteriálnych infekciách je pŕhľava prvotriednym pomocníkom.

Od určitého veku sa v ľudskom tele znižuje obsah železa. Dostavujú sa stavy únavy a vyčerpanosti, človek sa cíti starý a menej výkonný.

Vtedy je najlepšie užívať čerstvú pŕhľavu, ktorá obsahuje železo. Tá nám pomôže prekonať tento ťažký stav.
Po pŕhľavovej kúre sa pomerne rýchlo cítime telesne lepšie, vracia sa energia a tvorivá sila, človek začne aj navonok viditeľne rozkvitať.

Pri vodnatieľke pomáha pŕhľava výdatným odvodňovaním. Účinnými krvotvornými látkami, ktoré obsahuje, pomáha pri málokrvnosti, bledničke, anémii a iných ťažkých chorobách krvi.
V zmesi s inými liečivými rastlinami sa účinne využíva pri leukémii. Ak niekto trpí na nejaký druh alergie (sem patrí aj senná nádcha), nech dlhší čas pije pŕhľavový zápar.

Žihľava zdoláva náchylnosť na prechladnutie a pomáha pri dne a reumatických chorobách.

Na vlasy pôsobí blahodárne tinktúra, ktorú pripravujeme z jarných alebo jesenných pŕhľavových koreňov.
Výsledok je viditeľný: pokožka hlavy je bez šupín, vlasy sú bujné, husté, pružné a majú pekný lesk.

Žihľava veľmi pomáha pri zúžení ciev. Niektorí ľudia by si ušetrili amputáciu nohy, keby si zavčasu boli robili kúpele z koreňov pŕhľavy dvojdomej.

Každý kŕč, nech pochádza z hocičoho, poukazuje na poruchy prekrvenia. V takýchto prípadoch sa odporúčajú kúpele v zápare pŕhľavy.

To platí aj v špeciálnom prípade zúženia srdcových vencových ciev. Hornou časťou tela sa zohneme nad vaňu, vlažným záparom z pŕhľavy omývame miesta v oblasti srdca, pričom ich ľahko masírujeme.

Využite čerstvé mladé výhonky pŕhľavy, najmä včasne z jari, a podstúpte prečisťujúcu kúru. Prekvapia vás jej príjemné účinky.

Nijaký lekár mi nevedel povedať, čo mi vlastne je, a už vôbec nie, čo by mi pomohlo. Keď som začal piť zápar z pŕhľavy a užíval som ho celý týždeň, choroba sa ako zázrakom pominula, akoby jej nikdy nebolo.“ Z uvedeného prípadu vidieť, ako rýchlo môžu naše liečivé rastliny pomôcť. Pravdaže, nepomôže vždy iba jedna šálka za deň, pri ťažkých ochoreniach treba vypiť po dúškoch aspoň dva litre denne.

Žihľavový čaj najlepšie uhasí smäd, občerstvuje a zbavuje veľkej únavy.

Ešte jedna dôležitá poznámka: pri ischiasi, seknutí v krížoch, zápale nervov v rukách a nohách zľahka potrieme choré miesto čerstvou pŕhľavou.

Pri ischiasi napríklad pretrieme celkom pomaly nohu čerstvou rastlinou počnúc po vonkajšej strane od členka nohy až po bok, odtiaľ späť cez zadok pozdĺž vnútornej strany nohy až na pätu.
Podobne postupujeme aj na iných postihnutých miestach. Nato tieto miesta napudrujeme.

A teraz jedna dobrá rada: začnite s pŕhľavovou kúrou ešte dnes. Vysušenú bylinu dostanete v každej lekárni alebo predajni s liečivými rastlinami.

Dovoľte liečivým rastlinám opäť vojsť do vášho domu! Vystrojte sa včasne zjari nožnicami a rukavicami a vyjdite do prírody!

Budete mať veľkú radosť, keď si nazbierate pŕhľavu sami, pod slobodným božím nebom. Čím čerstvejšiu ju budete užívať, tým väčšie liečivé účinky bude mať.
Myslite pritom na to, aby ste si z nej urobili zásobu na zimu. Na sušenie je najlepšie zbierať májovú pŕhľavu.
Tešte sa, že môžete niečo urobiť pre svoje zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *